خرید بازی جزئیاتی از نحوه رأی‌گیری در انتخابات اخیر مجلس/ احراز هویت الکترونیکی انجام شد؛ شمارش دستی

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور با ذکر جزئیاتی از نحوه برگزاری انتخابات اخیر مجلس یازدهم و میان دوره‌ای خبرگان رهبری که دوم اسفند ماه در سراسر کشور و همزمان برگزار شد، گفت: در جریان انتخابات مجلس روند احراز هویت‌ها به صورت الکترونیک انجام شد.
«امیر شجاعان» در گفتگو با خبرنگار «» درباره میزان به کارگیری تجهیزات الکترونیک در انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در انتخابات روز جمعه، تمامی شعب ما به تجهیزات احراز هویت الکترونیک مجهز بودند و این به ما کمک کرد که احراز هویت الکترونیکی را دقیق انجام دهیم.
وی با ذکر جزئیاتی از این روند که در انتخابات مجلس از آن بهره گرفته شد، افزود: برای اولین بار در انتخابات مجلس ملاک رای دادن افراد پاسخ سامانه وزارت کشور بود، نه مهر شناسنامه. این به معنای آن نبود که ما مهر شناسنامه را نمی‌زنیم، بلکه اگر فردی مراجعه می‌کرد و شناسنامه اش مهر نداشت و سامانه اعلام کرد، وی قبلا رای داده است، دیگر رایی از وی گرفته نمی‌شد.

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: این تصمیم گیری، مهم‌ترین تحول این دوره از انتخابات بوده و وزارت کشور و شورای نگهبان .روی این موضوع توافق کردند.
وی درباره روند شمارش آرا نیز خاطرنشان کرد: درباره شمارش آرا ما عملیات تجمیع آرا را کاملا الکترونیکی انجام دادیم و بعد از اینکه عملیات شمارش دستی اتمام پذیرفت، اطلاعات آرا از محل شعبه وارد سامانه وزارت کشور ‌شد و تمامی عملیات تجمیع به صورت الکترونیک انجام گرفت؛ این رویکردی بود که در سراسر کشور صورت پذیرفت.
شجاعان تاکید کرد: ما برای اخذ رای و شمارش آرای الکترونیکی نیاز به تجهیزات داشتیم که این تجهیزات را در انتخابات شوراهای شهر و روستاها در ۱۳۹ شهر به صورت موفق به کار گرفتیم.
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور گفت: در انتخابات مجلس از تجهیزات الکترونیکی در اخذ رای استفاده نشد، اما ما امیدواریم در انتخابات آینده این مهم رخ دهد، چون استفاده از این روش دقت و سرعت ما را در اخذ رای و شمارش آن بالا می‌برد.