خرید بازی سقوط آزاد بازار فروش خودرو در چین!

بازار فروش خودرو در چین در نیمه نخست ماه فوریه ۲۰۲۰ با یک کاهش خیره کننده ۹۲ درصدی مواجه بوده است.

به گزارش ایسنا، هم‌زمان با شیوع گسترده ویروس خطرناک و کشنده کرونا در چین و اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان بهداشت جهانی، بسیاری از شرکت های مختلف فعال در حوزه های تکنولوژی و خودرو دفاتر و کارخانه‌های خود در چین را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرده البته برخی از انها نیز بعد از مدتی اعلام کرده اند که تولید خود را با حداقل ظرفیت از سر خواهند گرفت.  
حالا به نظر می رسد همان طور که پیشتر کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه بازار خودرو پیش بینی کرده بودند، فروش خودرو در چین تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا به شدت سقوط پیدا کرده است به گونه ای که اخبار و گزارش های منتشر شده در گاردین نشان می دهد که میزان فروش خودرو در بازار این کشور در نیمه نخست ماه فوریه سال جاری میلادی با یک کاهش ۹۲ درصدی روبرو بوده است. این در حالیست که آمارهای منتشر شده از نخستین ماه سال، ژانویه ۲۰۲۰، از یک کاهش ۱۸ درصدی حکایت می کرد. ماه پیش در گزارشی که  در CNN به نقل از انجمن خودروسازان چین آمده بود، گفته شده بود شیوع ویروس کرونا در چین ضربه مهلکی به صنعت خودروسازی در این کشور وارد کرده به گونه‌ای که بسیاری از خودروسازان بزرگ در چین در نخستین ماه از سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو میلیون دستگاه خودرو کمتر فروخته اند.
این تحلیلگران همچنین در این گزارش برآورد و اعلام کرده بودند که این روند نزولی و رو به کاهش در ماه فوریه بیشتر نیز خواهد شد. آنها در ادامه خاطرنشان کرده بودند که صدمات ویروس کرونا به صنعت و بازار خودرو در چین به مراتب سهمگین تر و بیشتر از تبعات منفی شیوع ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ میلادی خواهد بود.
حالا به نظر می رسد که بازار چین که بدون شک یکی از بزرگترین و مهم ترین بازارهای خرید و فروش خودرو در جهان به شمار می رود، حال و وضع نامناسب و وخیمی را در نیمه نخست دومین ماه از سال جاری میلادی پشت سر گذاشته به گونه ای که شاهد یک کاهش خیره کننده ۹۲ درصدی  در میزان فروش خودرو بوده است. به عبارتی دیگر، این وضعیت در نخستین هفته فوریه نیز بسیار بدتر گزارش شده است به گونه ای که روزانه به طور متوسط تنها ۸۱۱ دستگاه خودرو در کل این کشور به فروش رسیده است.
البته به گفته انجمن خودروسازان چین این سقوط چشمگیر در میزان فروش خودرو در این کشور تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و هیجانات ناشی از آن است و بدین ترتیب انتظار می رود که با فروکش کردن تب انتشار این ویروس و بازگشایی نمایندگی های فروش و فعالیت دفاتر و کارخانه های خودروسازی، بازار به حالت عادی  و قبلی خود بازگردد.
دبیر کل این انجمن در تشریح این خبر می گوید: در نخستین هفته از فوریه به سختی می شد خریداری را در نمایندگی های فروش خودرو پیدا کرد چراکه همه مردم ترجیح می دادند در خانه های خود باقی بمانند و از شیوع و انتشار بیشتر این ویروس جلوگیری کنند.
بدین ترتیب شرکت جیلی، سرویس فروش جدیدی را تحت عنوان «فروش آنلاین و بدون تماس فیزیکی» را راه اندازی کرد تا خریداران بتوانند بدون نیاز به مراجعه حضوری و بصورت کاملا آنلاین خودروی موردنظر خود را خریداری کنند.
این در حالیست که شرکتهای دیگری همچون نیسان و هوندا نیز با انتشار بیانیه های جدید اعلام کردند که فعالیت کارخانه های تولیدی خود را دست کم تا تاریخ ۱۱ مارس سال جاری میلادی به تعویق خواهند انداخت.  
بحران کرونا در چین نه تنها بازار خودرو بلکه زنجیره تامین قطعات را نیز در جهان با مشکل و اختلالات فراوانی مواجه کرده است چراکه بسیاری از قطعه سازان در چین فعال بوده‌اند و با تعطیلی و عدم فعالیت آنها به علت شیوع ویروس کرونا در این کشور، بسیاری از خودروسازان در سایر کشورها نیز قطعات لازم و موردنیاز برای تولید خودرو را در اختیار ندارند.