خرید بازی دهن کجی بورس تهران به لیست سیاه FATF/ درهم امارات گران‌تر از دلار ۴۲۰۰ شد/ رفت و برگشت سکه در مرز ۶ میلیون تومان/ کرونا در عرض دو ماه چند میلیارد دلار به اقتصاد چین ضرر زد؟

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.
به گزارش « اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون جزئیات فروش تعهدی در بورس، همتی: بانک مرکزی با هیجانات بازار، هیجانی برخورد نمی‌کند، متولدان جدید یارانه معیشت می‌گیرند، مرز ترکمنستان با ایران بسته شد، از سرگیری صادرات کالا به عراق از مرز چذابه، قیمت خودرو‌های سایپا در بازار امروز و تصویر هولناک خودروسازی در سال ۲۰۲۰ را در بر دارد.
دهن کجی بورس تهران به لیست سیاه FATF
شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز با پرواز 17106 واحدی در ارتفاع 498 هزار و 904 واحدی قرار گرفت تا تنها یک نفس به کانال 500 هزار واحدی راه باقی مانده است. ارزش معاملات 4170.4 میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن بیش از 5 میلیون و 687 میلیون برگه سهم طی 625 هزار و 911 نوبت بود. فولاد مبارکه اصفهان(فولاد) با 906 واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کرد و تنها چهارنماد سامان گستر اصفهان(ثامان)، سیمان فارس(فارس) و کشت و صنعت پیاذر(غاذر) و سیمان بهبهان(سبهان) در تابلو بورس تهران امروز قرمز پوش بودند. شاخص کل(آیفکس) نیز با رشد 249 واحدی در ارتفاع 6 هزار و 462 واحدی قرار گرفت، ارزش معاملات فرابورس از 4059.1 میلیارد تومان فراتر رفت که ناشی از داد و ستد بیش از 2 میلیارد و 367 میلیون برگه سهم طی 396 هزار و 330 نوبت معاملاتی بود.

روز گذشته نیز شاخص اصلی بورس معاملات خود را در پی بازگشت ایران به لیست سیاه FATF با فشار عرضه در عموم سهم‌ها آغاز کرد و در دقایق نخست تن به افت 4/ 2 درصدی داد. سپس با حمایت سهامداران عمده و تخلیه هیجان معامله‌گران خرد، شاهد ارتقای قیمت‌ها به محدوده مثبت بودیم. در پایان معاملات شاخص کل رشد 65/ 0 درصدی را به نمایش گذاشت و سطح بی‌سابقه 481 هزار واحد را تصاحب کرد. 
جزئیات فروش تعهدی در بورس
مدیرعامل فرابورس ایران در خصوص سازوکار فروش تعهدی با بیان اینکه این ابزار جدید بازار را دو طرفه می‌کند و یکی از ویژگی‌های بازار حرفه‌ای قلمداد می‌شود، گفت: بسیاری از اهالی بازار سوال داشتند که در بازار سرمایه کشور چگونه می‌توان ابزار فروش استقراضی یا همان Short Selling را راه‌اندازی کرد، اما این مهم با ابتکار کمیته فقهی سازمان بورس در قالب «عقد وکالت» امکان‌پذیر شد. وی افزود: ابزارهای مختلف مالی اسلامی که چندین سال است به همت شورای عالی بورس، سازمان بورس، کمیته فقهی، ارکان مختلف فعال در بازار سرمایه راه‌اندازی شده و به رونق رسیده‌اند، می‌تواند در الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، جزو ابزارهای تمدن‌ساز باشد. هامونی با بیان اینکه از ویژگی‌های قابل توجه دستورالعمل فروش تعهدی در بازار سرمایه ایران این است که شامل تمامی اوراق بهادار نیز می‌شود، تصریح کرد: بر این اساس برای صکوک و اسناد خزانه اسلامی نیز می‌توان این سازوکار را راه‌اندازی کرد؛ ضمن اینکه این ابزار جدید با آنکه در حال حاضر تنها در خصوص ۵ نماد مورد معامله در بازار سهام بورس تهران و ۳ نماد سهام در فرابورس ایران اجرایی شده قابلیت عملیاتی شدن برای تمامی اوراق بهادار را نیز دارا است. وی به سرمایه‌گذاران بازار سرمایه توصیه کرد: این ابزار معاملاتی جدید برای حرفه‌ای‌هاست و تازه‌واردان بازار سرمایه که از دانش و تخصص کافی برخوردار نیستند با احتیاط باید به معاملات ۸ نمادی که تحت سازوکار فروش تعهدی قرار گرفته‌اند ورود کنند و از مبالغ کم سرمایه‌گذاری شروع نمایند.
درهم امارات گران تر از دلار 4200 شد
بر اساس جدیدترین نرخ های اعلام شده در بازار، شاهد رشد قیمت دلار و یورو در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور هستیم. به گونه ای که در این صرافی ها، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 14650 تومان از مردم خریداری می شود و با افزایش 220 تومانی نسبت به روز شنیه، به قیمت 14750 تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته می شود. این رقم پیش از این در تاریخ پانزده اردیبهشت ماه 1398 به ثبت رسیده بود. همچنین امروز هر اسکناس یورو در این صرافی ها به نرخ 15700 تومان از مردم خریداری شده و به قیمت 15800 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز قبل، 220 تومان گران تر شده است. در کنار نرخ های اعلام شده در صرافی های بانکی، شاهد نوسان دلار در کانال 15 هزار تومان توسط فعالان و دلالان حاشیه بازار هستیم. به گونه ای که در محدوده میدان فردوسی تهران، هر اسکناس دلار آمریکا و یورو به ترتیب به نرخ های 15180 و 16750 تومان رسیده است. همچنین درهم امارات، 4250 تومان قیمت گذاری شده است.
همتی: بانک مرکزی با هیجانات بازار، هیجانی برخورد نمی‌‌کند
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: درخصوص آنچه که موجب تصمیم FATF برای اعلام اقدامات تقابلی علیه ایران شد و مطابق انتظار موجب خرسندی دولت آمریکا و موجه نشان دادن تحریم‌های ظالمانه آنها گردید، صحبتی نمی‌کنم. به دنبال این اقدام، همانگونه که قبلا تاکید کردم، گروهی در تلاش بوده و هستند تا با ایجاد فضای روانی بی‌ثباتی و نیز اعلام نرخ‌های بی‌پایه و غیرمعاملاتی در فضای مجازی در چارچوب فشار حداکثری آمریکا، این تصمیمات را تکمیل کرده و ثبات بازارها از جمله بازار ارز را مجددا به هم بزنند.  بانک مرکزی با هیجانات بازار، هیجانی برخورد نمی‌نماید بلکه با رویکرد اصولی و استفاده از امکانات و روش‌های تجربه شده خود در طول ماه‌های گذشته و با رهیافت صبر و تدبیر، تلاش‌ها برای سفته‌بازی از طریق تحمیل شوک به بازار ارز را با تقویت اقدامات در دست اجرا، خنثی و ثبات لازم را به بازار اعاده خواهد کرد. به هموطنان عزیز نیز توصیه می‌‌کنم از ورود به دام روانی سفته‌بازان و سودجویان پرهیز نمایند.
رفت و برگشت سکه در مرز ۶ میلیون تومان
محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با اقتصادی در خصوص آخرین نرخ های بازار امروز طلا و سکه اظهار داشت نرخ های پایانی سکه و طلا به شرح زیر است: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) که پیش از ظهر به رقم تاریخی 6 میلیون تومان رسیده بود در نهایت با توجه به افت نسبی نرخ دلار، به رقم 5 میلیون و 830 هزار تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام طرح قدیم 5 میلیون و 820 هزار تومان قیمت گذاری شد. هر نیم سکه بهار آزادی نیز به رقم 3 میلیون و 40 هزار تومان رسید. هر ربع سکه بهار آزادی یک میلیون و 860 هزار تومان و هر سکه یک گرمی نیز 950 هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، به رقم 2 میلیون و 589 هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار، به رقم 597 هزار و 800 تومان معامله شد. وی تاکید کرد نرخ سکه بدون حباب می باشد و در بازار شاهد کاهش چشمگیر داد و ستد و تقاضا هستیم.
متولدان جدید یارانه معیشت می‌گیرند
حسین میرزایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه افرادی که مشمول یارانه معیشت هستند ایا متولدین جدید آنها نیز مشمول این یارانه خواند شد، اظهارداشت: موالید جدید به شرط اضافه شدن در لیست یارانه بگیران، به لیست معیشتی بگیران هم اضافه خواهند شد. سخنگوی ستاد حذف یارانه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مورد خانواده‌هایی که در حال حاضر مشمول یارانه معیشت هستند،‌ گفت:‌ در صورتی که خانوار آنها مشمول یارانه و مشمول معیشتی باشد، متولدین جدید نیز به لیست اضافه خواهد شد که آمار آن از سوی سازمان ثبت احوال ارائه می‌شود. وی تاکید کرد: اگر خانواده، تازه متولد شده مشمول یارانه نقدی و معیشت نباشد عملا مشمول نخواهد شد. /فارس
مرز ترکمنستان با ایران بسته شد
امید جهانخواه ناظر گمرکات خراسان رضوی و مدیرکل گمرک مشهد در بخشنامه‌ای به کلیات گمرکات کشور اعلام کرد که مرز ترکمنستان با ایران بسته شد. در این بخشنامه آمده است: با عنایت به عدم پذیرش کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی و ترانزیتی از طرف کشور ترکمنستان خواهشمند است دستور فرمائید تا اطلاع ثانوی از ارسال محصولات کامیونی به مقصد گمرکات مرزی سرخص، لطف آباد و باجگیران خودداری نمایند. /مهر
از سرگیری صادرات کالا به عراق از مرز چذابه
علی فرهودی مدیر پایانه تجاری چذابه گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق از مرز بین‌المللی چذابه از روز یکشنبه از سرگرفته شد. گفتنی است؛ مرزبانی عراق روز جمعه دوم اسفند مرز چذابه (شیب) را در یک اقدام احتیاطی باهدف پیشگیری از سرایت ویروس کرونا به این کشور بست.
قیمت خودروهای سایپا در بازار امروز

ردیف

نوع خودرو

قیمت خودرو کارخانه

قیمت خودرو بازار

1

قیمت سایپا 111

39،941،000

65،000،000

2

قیمت سایپا 131

37،641،000

62،000،00

3

قیمت سایپا 151

40،330،000

66،000،000

4

قیمت تیبا

46،443،000

74،000،000

5

قیمت ساینا

55،960،0000

79،000،000

6

قیمت کوئیک اتوماتیک

69،000،000

125،000،000

7

قیمت چانگان

155،000،000

263،000،000

8

قیمت سراتو 2000

295،000،000

 420،000،000

9

قیمت استپ وی اتوماتیک

توقف تولید

 275،000،000

10

قیمت رنو پارس تندر

84،200،000

185،000،000

11

قیمت  آریو اتوماتیک

174،000،000

12

قیمت برلیانس کراس

225،000،000

13

قیمتتیبا 2

51،603،000

79،000،000

تصویر هولناک خودروسازی در سال ۲۰۲۰
موسسه اعتبارسنجی «فیچ» در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است تصویری تیره را از آینده خودروسازی جهان ترسیم می‌کند. بر اساس این گزارش کندی رشد اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان تاثیر منفی خود را بر فروش خودرو اعمال خواهد کرد و تخفیف‌هایی که موجب بهبود حاشیه سودآوری خودروسازان در فصل پایانی سال ۲۰۱۹ شد، بعید است که تداوم یابد. تولید ناخالص داخلی در سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ به ۱/ ۶ درصد کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ با رسیدن به ۵ درصد، پایین‌ترین عدد خود را طی ۱۰ سال گذشته به ثبت برساند. در این گزارش تاکید شده است که تداوم کاهش دسترسی به اعتبار از سوی مشتریان به دلیل کمبود نقدینگی در موسسات غیر بانکی ارائه دهنده وام از اواسط ۲۰۱۸، یکی از عوامل تاثیرگذار بر کاهش تقاضا برای خودرو بوده است. به نقل از دنیای اقتصاد؛ در این گزارش همچنین نسبت به احتمال تاثیر ویروس کرونا در صورت ادامه شیوع آن بر زنجیره تامین قطعات خودرویی از چین هشدار داده شد.
کرونا در عرض دو ماه چند میلیارد دلار به اقتصاد چین ضرر زد؟

نایب رییس چینی و اسبق صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که ویروس کرونا به احتمال فراوان در ژانویه و فوریه سال جاری حدود ۹۰۰ میلیارد یوآن (۱۸۵ میلیارد دلار) به اقتصاد چین ضرر زده است. به گزارش ایبِنا از لاین تودی، «ژو مین» که در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ سمت نایب رییس صندوق بین المللی پول را بر عهده داشت. در جریان یک سخنرانی آنلاین ضمن اعلام این خبر گفت که علاوه بر این، هزینه‌های مصرفی برای غذا و نوشیدنی نیز به احتمال زیاد حدود ۴۲۰ میلیارد یوآن کاهش یافته است. ژو مین در ادامه افزود که اگرچه هزینه‌های آنلاین به ویژه در حوزه آموزش و سرگرمی، بخشی از این ضرر را جبران کرده اما مجموع ضرر اقتصادی چین در این دوره ۱.۳۸ تریلیون یوآن برآورد می‌شود. ژو مین در حال حاضر ریاست موسسه تحقیقاتی مالی ملی را در دانشگاه سینگهوا پکن برعهده دارد. براساس نمودارهای ارائه شده از سوی سازمان ملی آمار چین، این رقم معادل حدود ۳.۳ درصد از مجموع خرده فروشی کشور در سال ۲۰۱۹ است. وی در این سخنرانی آنلاین گفت: کاهش مصرف در سه ماه نخست سال می‌تواند رشد اقتصادی را تا سه یا چهار درصد کاهش دهد. به بازگشتی قدرتمندانه نیاز داریم و این بازگشت خود نیز به تلاش ۱۰ برابری نیاز دارد.