خرید بازی تاثیر شیوع کرونا بر روند صادرات ایران به چین

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است برای جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا باید دولت و مردم این ویروس را جدی گرفته و با آن مقابله کنند.

به گزارش اقتصادی؛ مجیدرضا حریری با اشاره به تجربه چین در طول هفته‌های گذشته، اظهار کرد: چین در روزهای ابتدایی شیوع این ویروس آن را جدی نگرفت و همین موضوع به افزایش تعداد مبتلایان منجر شد، اما به محض این‌که دولت چین در جریان میزان جدیت این ویروس قرار گرفت، به شکل همه‌جانبه و با تمام قوا مقابله با آن را در دستور کار قرار داد.
وی در گفت‌وگو با ایسنا ادامه داد: با وجود آنکه شیوع این ویروس همزمان با سال نو چینی بود و در این دوران تعداد سفرها افزایش می‌یافت، اما با دستورالعمل‌های اجرایی شده بسیاری از مراکز عمومی از جمله سینماها، مراکز فرهنگی و ورزشگاه‌ها تعطیل شدند و رفت و آمد در شهرها و استان‌هایی که میزان شیوع در آنها بالاتر بود به شکل قابل توجهی مدیریت شد.
رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان این‌که باید در کنار تلاش برای نترسیدن مردم اقدامات ضروری در دستور کار قرار گیرد، اظهار کرد: در شهرهایی از چین که میزان شیوع بالاتر بوده رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا بسته شده‌اند، اما سوپرمارکت‌ها فعال هستند و تمامی اجناس مورد نیاز مردم بدون افزایش قیمت در دسترس آنها قرار دارد.
به گفته حریری برای مقابله با شیوع کرونا در ایران باید در ابتدا شفافیت را در دستور کار قرار داد و اطلاعات موجود را به مردم ارائه کرد و سپس در صورت لزوم تصمیم‌های قاطع و جمعی گرفت تا امکان گسترده شدن این ویروس از بین برود.
رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در پاسخ به این سوال که آیا شیوع کرونا می‌تواند بر بازار صادرات ایران به چین تاثیر منفی بگذارد، توضیح داد: با توجه به شیوع این ویروس در روزهای اخیر قیمت مواد اولیه صادراتی به چین و تقاضا برای آن کاهش یافته است، اما با محدود شدن سرعت گسترش این ویروس در چین احتمالا ظرف روزهای آینده امکان افزایش تقاضا و بازگشت به روند عادی وجود خواهد داشت؛ از این‌رو به شکل طولانی‌مدت بعید است در بازار صادراتی ایران به چین تاثیری جدی به وجود آید.
وی خاطرنشان کرد: در روزهایی که چین با این ویروس مواجه شده بود، ایران چه در سطح مقامات سیاسی و اقتصادی و چه در سطح مردمی همراهی خود با دولت و مردم چین را نشان داد و قطعا چین نیز رفتار متقابلی به ما نشان خواهد داد.