خرید بازی آزمایش ویروس کرونا مخصوص بیماران بدحال است/ مردم عادی نیازی به ماسک ندارند/ چرا کرونا در قم مشاهده شد؟

آزمایش ویروس کرونا مخصوص کسانی است که حال عمومی بدی دارند و معمولا کشف موارد اولیه بیماری با موارد مرگ ناشی از بیماری به هم نزدیک است؛ اینها را رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت می‌گوید و می‌افزاید به دنبال استفاده از ماسک نباشید.
به گزارش «»؛ با پایان انتخابات مجلس شورای اسلامی، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب به موضوعی اختصاص یافت که چند روزی است فکر و ذکر همگان را در کشورمان به خود مشغول کرده و نگرانی‌هایی آفریده است. ویروسی تازه پدیدار شده در کره خاکی که بعد از ابتلای جمعیت بزرگی از ساکنان آسیای شرق و پس از آنکه جان بسیاری را ربوده، به کشورمان رسیده است.
بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان، تا ظهر شنبه سوم اسفندماه ۲۸ تن از هم‌وطنانمان به ویروس کرونای جدید مبتلا شده‌اند که متاسفانه از این جمع ۵ تن جان خود را از دست داده‌اند؛ آماری که به موازاتشان موج بزرگی از شایعات در جامعه شکل گرفته و افکار عمومی را به خود مشغول کرده است؛ شایعاتی نگران کننده که از جمله تبعاتشان کمبود ماسک و محلول‌های ضدعفونی است.
این در حالی است که دکتر محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت می‌گوید «مردم عادی نیازی به ماسک ندارند» و می افزاید: ماسک برای پزشک و بیمار است و مردم عادی نیازی به ماسک ندارند، ولی چون مردم می‌خواهند از ماسک استفاده کنند، ترتیبی دادیم که مردم دسترسی راحتی به ماسک داشته باشند. توصیه اولیه ما استفاده از ماسک نیست، بلکه شست‌وشوی دست و صورت است.
آزمایش ویژه بیماران بدحال است
گویا میهمان گفت‌وگوی خبری درباره موارد ابتلا به ویروس کرونا گفت: این عفونت با بسیاری از عفونت‌های تنفسی دیگر اشتباه گرفته می‌شود. یعنی علائم بالینی آن‌ها یکی است و هیچکس نمی‌تواند از روی علائم ظاهری بیمار بگوید فرد به آنفلوآنزا یا ویروس کرونا یا سرماخوردگی ساده مبتلاست و این موضوع فقط با آزمایش مشخص می‌شود. وقتی بیمار بدحال باشد، این آزمایش برای او انجام می‌شود و این کار در همه دنیا به همین شکل است. اگر قرار باشد برای هر شخصی با علائم سرماخوردگی ساده هم چنین آزمایش گرانی انجام شود، در هیچ کشوری امکان پذیر نیست و معمولا کسانی که به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند بین ۶ تا ۷ روز علائم کمی دارند و بعد از آن بدحال می‌شوند. تفاوت آنفلوانزا با کرونا این است که ویروس کرونا در این بازه زمانی ممکن است خفیف بوده و سپس شدید شود.
وی ادامه داد: اکثر افرادی که به این عفونت مبتلا می‌شوند، کم علامت هستند و تحت مراقبت قرار می‌گیرند. برای ما این مهم است که این اطمینان خاطر را به مردم بدهیم که با تمام امکانات خود جلوی این بیماری ایستاده‌ایم و حتی از یک بیمار هم چشم پوشی نمی‌کنیم. در چین هم در این زمینه بسیار سخت گیرانه اقدام شده و ما هم این کار را انجام دادیم. ظرف دو ساعت، بیمارستان قم را تبدیل به بیمارستانی کردیم که فقط بیماران مشکوک به علائم تنفسی در آنجا بستری شوند.

 

کمبود کیت تشخیصی نداریم
دکتر گویا در ادامه گفت: در شناسایی بیماران در همه دنیا تاخیر اتفاق می‌افتد. تنها یک هفته است که سازمان جهانی بهداشت، کیت تشخیصی این بیماری را در اختیار کشور‌ها قرار داده است. ما هم این کیت را داریم. البته قبل از این هم کار‌هایی انجام دادیم و دو آزمایشگاه مدرن دنیا را در این زمینه در اختیار داریم و افراد شاغل در این آزمایشگاه‌ها از برجسته‌ترین افراد در جهان هستند.وی افزود: هر فردی در هر زمانی می‌تواند به مراکز درمانی سرپایی مراجعه کند و اصلا نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارد. دوره این بیماری ممکن است تا ۱۴ روز طول بکشد و در این بازه زمانی شاید شرایط بیمار تغییر کند. وقتی علائم بیمار شروع شد، پزشک به بیمار توصیه می‌کند که با او در تماس باشد و اگر علائم تشدید شده و دچار تنگی نفس شد، بیمار باید حتما مراجعه کند. تقریبا ۹۸ درصد مبتلایان به این ویروس درمان می‌شوند. حدود ۸۰ درصد مبتلایان فرم خفیف هستند و بقیه افراد اگر به خوبی مراقبت شوند، درمان می‌شوند.
قرنطینه سازی در همه دنیا شکست خورده است
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تجربه قرنطینه سازی سال‌ها پیش در برخی جا‌های دنیا انجام شده و شکست خورده است. حتی در ووهان چین هم ابتدا تصمیم گرفتند این کار را انجام بدهند، اما بعد از مدت کوتاهی مشاهده کردند این کار علمی نیست و مبتنی بر منطق خاصی نبوده و به جز اینکه مردم را وحشت زده کند، نتیجه‌ای ندارد.گویا افزود: البته پرواز‌ها با حمایت هیات دولت از چین متوقف شده و هنوز هم متوقف است و تنها پروازی که مسافر آورد، پروازی بود که دانشجویان خودمان را آوردیم. پرواز‌های باری هم مسافر حمل نمی‌کنند و با رعایت موارد بهداشتی انجام شده و تعداد آن‌ها نیز محدود است.
 
چرا کرونا در قم مشاهده شد؟
دکتر گویا بیان کرد: قم یک شهر توریستی است و هزاران تن هر روز وارد این شهر شده و خارج می‌شوند و مسافران زیادی از این شهر عبور کرده و حتی ساکنان چینی زیادی دارد. این طور نمی‌توان گفت که مرکز کشور است و ویروس وارد این شهر نمی‌شود. تیم بررسی اپیدمیولوژیک در این شهر مستقر است و بررسی‌ها ادامه دارد تا مسائل برای ما مشخص شود و بدانیم چه اتفاقی افتاده است. تلاش می‌کنیم نتیجه بررسی‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن اعلام شود.وی افزود: به مردم توصیه می‌کنیم اگر هر نوع علامتی مثل تب، سرفه خشک یا احساس تنگی نفس داشتند به مراکز بهداشتی و مراکز جامع سلامت یا مطب‌های خصوصی مراجعه کنند. پزشک بعد از معاینه اولیه بیمار، اگر تشخیص بدهد بیمار نیاز دارد به بیمارستان مراجعه کند به او توصیه می‌شود که به بیمارستان برود. در بیمارستان برای بیمار کار‌های تشخیصی انجام می‌شود. اگر قرار باشد مردم مستقیم به بیمارستان مراجعه کنند، شرایط برای افراد دشوارتر خواهد بود. همچنین وقتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند، پرسنل بیمارستانی که باید به بیماران بدحال برسند، باید وقت خود را برای افرادی بگذارند که شاید بدحال نباشند.
اتخاذ دو روش درمانی برای بیماران ویروس کرونا
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بالا رفتن مقاومت بدن و مواردی از این دست را می‌توان در حد تئوری حرف زد، اما اینکه این دارو‌ها چقدر در درمان بیماری موثر هستند، هنوز زود است درباره آن صحبت کنیم.وی ادامه داد: امروز کمیته کشوری درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا تشکیل و در مورد مدرن‌ترین روش‌های درمان بحث شد. کمیته کشوری موافقت کرد دو روش درمانی را که همه امکانات آن را در اختیار داریم، برای بیماران شروع کنیم و امیدواریم که هر دو روش موفقیت آمیز باشد. این درمان‌ها، درمان داروی اختصاصی خواهد بود. این درمان برای بیماران بدحال است که بیماری زمینه‌ای دارند.
در نظر گرفتن دو بیمارستان در قم برای مبتلایان به کرونا
رییس سازمان اورژانس کشور نیز در این برنامه گفت: از زمانی که بحث ویروس کرونا مطرح شد، به دستور وزیر بهداشت، قرارگاه مرکزی در وزارت بهداشت تشکیل شد که نتیجه آن چند کمیته بود؛ کمیته بهداشت، درمان، تحلیل داده‌ها، آموزش و تهیه محتوا و تولید دستورالعمل‌های ویژه و لجستیک و پشتیبانی. به محض اینکه این اتفاق در قم افتاد، در کمتر از دو ساعت یک بیمارستان برای این کار تخلیه و آماده شد. این دو بیمارستان در قم کاملا قرنطینه هستند. در اورژانس نیز آمبولانس‌های ویژه‌ای برای این کار داریم و هم لباس‌های ویژه برای کارکنان بهداشت و درمان در نظر گرفته شده است.وی افزود: امروز شماره ۱۱۵ اورژانس شلوغ‌ترین روز خود را داشت و حتی برخی پشت خط می‌ماندند. وقتی علائم به سمت علائم پرخطر می‌رود، افراد می‌توانند با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند. اورژانس مراجعه کرده و بیمار را به بیمارستان مقصد منتقل می‌کند. خواهش ما این است که مردم اعتماد کرده و مراعات کنند.
آزمایش ها فعلا در تهران انجام می‌شود
محمد رضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این برنامه تلفنی گفت: در ابتدای کار یک بیمارستان را برای بیماران تخلیه کردیم. سپس شاهد اوج موضوع بودیم که بیمارستان فرقانی نیز برای کرونا اختصاص پیدا کرد. امروز صبح شاهد بودیم که بار مراجعه کم شد، اما بعدازظهر و شب شاهد اوج مراجعه بودیم. از وزارت بهداشت و هیات دولت می‌خواهیم که قم را به صورت ویژه ببینند تا شاهد اپیدمی نباشیم. در خط مقدم قرار داریم و باید با مردم صادقانه صحبت کرد و باید به قم نگاه ویژه‌ای در حال حاضر داشته باشیم.وی ادامه داد: از میان مبتلایان و مشکوکان کسانی هستند که شامل کادر پزشکی و پرستاری می‌شوند. از نظر ماسک و لباس در حال حاضر مشکلی نداریم. آزمایش‌های کرونا در تهران انجام می‌شود و آزمایش ویروس کرونا هنوز در قم آغاز نشده و قرار است به زودی انجام شود. تنها خواستار نگاه ویژه به قم هستیم، چون بیمارستان فرقانی ۴۰۰ تخت دارد و در حال حاضر تعداد بیماران بیشتر شده و به نظر می‌رسد، زنگ خطری در قم به صدا درآمده است.
حال پزشک مبتلا به کرونا در اراک خوب است
سید محمد جمالیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این برنامه تلفنی گفت: یکی از همکاران پزشک ما که ساکن و اهل قم بود در روز‌های ابتدایی مبتلا شد و آزمایش‌های اولیه در همان روز‌های اول انجام و در بخش ایزوله بستری شد. در استان مرکزی امکان انجام آزمایش وجود داشت و آزمایش‌ها انجام و توسط وزارت بهداشت تایید شد. حال این همکار ما رو به بهبود است و وضعیت خوبی دارد. استان مرکزی با توجه به نزدیکی به قم، در معرض خطر بسیار جدی است و تیم‌های واکنش سریع ما همه استان را رصد می‌کند.وی ادامه داد: از نظر مراکز درمانی وضعیت خوبی داریم و با توجه به ایجاد نگرانی بین مردم، برای تهیه ماسک به داروخانه‌ها مراجعه می‌شود و کمبود ماسک وجود دارد که با تدبیر وزارت بهداشت، امیدواریم این مشکل برطرف شود. برای کنترل سرعت انتشار نیز در شورای پدافند زیستی که با حضور استاندار برگزار شد، تصمیم گرفتیم دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدارس را تعطیل کنیم. زیرا دانشجویان زیادی از استان قم حضور داشتند و تصمیم گرفتیم دانشگاه تا آخر هفته تعطیل باشد.
درباره کرونا وحشت بیهوده ایجاد شده است
دکتر مینو محرز، استاد تمام بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز به صورت تلفنی در این برنامه گفت: توصیه من این است که مردم آرامش خود را حفظ کنند. در فضای مجازی مطالب بی ربطی نوشته می‌شود و مردم وحشت می‌کنند. حتی پرسنل بیمارستان هم با وجود آموزشی که دیده‌اند، دچار وحشت می‌شوند. درباره این بیماری وحشت بیهوده ایجاد شده است.وی ادامه داد: مردم دست‌های خود را بشویند و هنگام عطسه و سرفه کردن از دستمال استفاده کنند. وقتی افراد علائم سرماخوردگی و تب دارند، در منزل استراحت کنند. اینکه ماسک بزنند یا جلوی داروخانه‌ها صف ببندند و قیمت‌ها افزایش پیدا کند، صحیح نیست. ماسک N۹۵ حتی برای پرسنل بیمارستانی هم نیازی نیست و حالتی ایجاد شده که مردم تحت تاثیر اخبار فضای مجازی قرار گرفته‌اند. مردم فکر می‌کنند هرچه در فضای مجازی نوشته می‌شود درست است. بار‌ها گفتم که به دنبال ماسک نباشید. همچنین برخی می‌گویند کافور بخورید، من می‌گویم همان غذای معمولی خود را بخورید. وظیفه ما این است که اگر بیماری ویروسی داریم، از خانه بیرون نرویم تا بقیه را مبتلا کنیم. این ویروس حتی نسبت به آنفلوآنزا هم ساده‌تر است.