خرید بازی تقویت بودجه در گرو استقبال همه نهادها برای پرداخت مالیات

جهانبخش محبی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با بیان اینکه لایحه بودجه سالانه ظرفیت حل تمامی مشکلات حوزه مالیات را ندارد، گفت: بودجه می‌تواند با رویکرد بسیار مثبتی نسبت به موضوع عدالت در پرداخت مالیات، مصوباتی داشته باشد و براین اساس اقداماتی در زمینه پرداخت مالیات در بودجه سال 99 انجام شد تا پایه مالیاتی گسترش یابد.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: گسترش پایه‌های مالیاتی در سال آینده دربرگیرنده مالیات از خانه‌های خالی، خانه‌های لوکس و خودروهای گران قیمت است و با دریافت مالیات از افرادی که درآمد و ثروت بیشتری دارند، می‌توان در تامین بخشی از عدالت اجتماعی نوآوری‌هایی را انجام داد.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس تاکید کرد: افراد با درآمدهای کلان نگران نباشند زیرا این رویکرد تعادل بخش در نهادهای رسمی کشور ارزیابی و دیده شده است و در حقیقت به نفع خود آنهاست. دریافت این گونه مالیات امنیت ثروتمندان را تامین می‌کند به دلیل آنکه عقده و رنجش‌های ناشی از افزایش فاصله طبقاتی در این صورت ترمیم پیدا می‌کند.
* دولت باید عدد واقعی میزان فرار مالیاتی را اعلام کند
وی بیان داشت: امیدوارم این نگاه در بودجه سال آینده بتواند برای کشور در سال‌های آتی، مانع بخش اعظمی از فرارهای مالیاتی، پنهان کاری‌ها و شیادبازی‌های حوزه مالیات شود، اگر دولت با تیر عدالت به سراغ فراریان مالیاتی برود مطمئنا همه مردم استقبال خواهند کرد.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به ارقام متفاوتی که درباره میزان فرار مالیاتی در کشور مطرح می‌شود، گفت: معتقدم در حدود 50 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد، البته دولت باید عدد واقعی میزان فرار مالیاتی را اعلام کند زیرا واریانس آن می‌تواند موجب لوث شدن موضوع و بی‌اعتمادی افکار عمومی شود.
محبی‌نیا با تاکید براینکه مالیات را باید همه شرکت‌ها، نهادهای دولتی و غیردولتی، عمومی و وابسته به همه نهادها و جریانات بپردازند، اظهار داشت: پرداخت مالیات باید به عنوان یک موضوع مقدس مورد استقبال همه نهادها و افراد قرار بگیرد تا بودجه کشور تقویت شود، مسلما تقویت بودجه به منزله تقویت جمهوری اسلامی ایران است که همه کشور از آن نفع خواهند برد.